Vyhľadávanie

15. október - Svetový deň umývania rúk   
ÚVZ SR: Ruky si umývajte dôkladne, ochránite si zdravie   Dôkladným umývaním rúk môžete predísť šíreniu veľkej časti infekčných chorôb. Myslite na to najmä počas prebiehajúcej chrípkovej sezóny. Na účinnosť takejto prevencie upozorňuje aj Svetový deň umývania rúk, ktorý pripadá na 15. októbra. Správnu techniku umývania rúk je potrebné si osvojiť ako pravidelný návyk už u malých detí.

Umývanie rúk je najefektívnejší a najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť šíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových ochorení, parazitárnych ochorení, či žltačky typu A. Najmä počas chrípkovej sezóny patrí medzi základné formy prevencie chrípky.  Súbor na stiahnutie:   Správne umývanie rúk - leták

Ebola




Ebola vírus


V roku 1976 vstúpilo toto ťažké infekčné ochorenie, kvôli epidémii v Zaire, po prvýkrát do povedomia svetovej verejnosti. Vtedy nebolo možné chorým ľuďom nijako pomôcť alebo ich vôbec vyliečiť. Ani dnes ešte neexistuje žiadny prostriedok proti vírusu a tiež žiadne očkovanie. Zdroj prvotnej nákazy je až dodnes neznámy, takže pre ľudí, ktorí v týchto regiónoch vnikajú do džungle, existuje nepredvídateľné riziko infekcie. Pod zdrojom nákazy rozumieme zvieratá, ktoré prechovávajú pôvodcu ochorenia bez toho, aby samé ochoreli. O takýchto zvieratách existujú rôzne špekulácie, od netopierov cez hlodavcov až po vtákov. Ale isté je, že prenášačmi ochorenia sú bezpochyby opice, predovšetkým šimpanzy, ktoré domorodci v rôznych regiónoch Afriky radi konzumujú. Prenos z človeka na človeka sa uskutočňuje telovými tekutinami chorých. V 50% - 80% prípadov ochorenie končí smrteľne. Zatiaľ sa vyskytuje iba v Afrike.


Chráňme sa očkovaním:   ÚVZ SR spustil web na podporu významu očkovania detí   
Na Slovensku vznikol nový portál o dôležitosti a potrebe očkovania. Webová stránka s názvom "Chráňme sa očkovaním" na doméne www.ockovaniechrani.sk  vznikla z iniciatívy a odbornej garancie Úradu verejného zdravotníctva Slovenskej republiky (ÚVZ SR) ako národnej autority v plnení imunizačného programu. Podrobné informácie sú k dispozícii v brožúrke "Význam očkovania"  súbor na stiahnutie .

Chrípková sezóna v čase šírenia  COVID-19 

Úrad verejného zdravotníctva SR Vám ponúka brožúru s názvom: Chrípková sezóna v čase šírenia COVID-19. Nájdete v nej odpovede na 20 najčastejších otázok, ktoré vypracoval kolektív autorov zložený z hlavných odborníkov Ministerstva zdravotníctva SR, Úradu verejného zdravotníctva SR, regionálnych úradov verejného zdravotníctva a odborníkov zo Slovenskej epidemiologickej a vakcinologickej spoločnosti (pri použití informácii z brožúry, prosím, citujte v tomto zmysle).

Chrípková sezóna sa začala: Nepodceňujte chrípku a chráňte seba aj ostatných
súbor na stiahnutie:   chrípka alebo prechladnutie-leták
súbor na stiahnutie:   odporúčanie pre verejnosť-leták
 
Posilnite pred začiatkom chrípkovej sezóny obranyschopnosť svojho organizmu dopĺňaním vitamínov, pravidelným pohybom i dôkladným umývaním rúk. Dodržiavajte zásady prevencie na verejných priestranstvách, na pracoviskách, vo výchovno-vzdelávacích zariadeniach a doma. Predovšetkým pre rizikové skupiny ľudí ako sú seniori, osoby so závažnými chronickými ochoreniami, s oslabenou imunitou, tehotné ženy a zdravotnícki pracovníci, je najúčinnejším spôsobom prevencie očkovanie proti chrípke.  Dopĺňajte vitamín C, čistotu rúk zdôrazňujte najmä deťom